Тестове
Изпитвателна станция
Изпитвателната станция е оборудвана със стендове за измерване на:
І Ефективност на реагентни състави. ІІ Ефективност на изделия / пирогенератори, противоградови ракети/ в реални условия. ІІІ Измерване на балистичните характеристики на ракетни двигатели
І Ефективност на реагентни състави.
Принципът на измерване на ефективността на ледообразуващия реагент се състои в определяне на броя на ледените кристали, които се образуват при въвеждането на определено количество от изследвания реагент във вид на аерозол в средата на преохладена водна мъгла.Мъглата се създава в охладена облачна камера чрез въвеждане на гореща водна пара. От изследвания реагент предварително се приготвя аерозол в отделна камера (аерозолна камера).Точно определена порция от аерозола се въвежда в облачната камера, където на дъното и падат кристалите върху предметни стъкла.Стъклата се заснемат и след което се регистрират броя на кристалите. Минималното и максимално количество измерени кристали по такъв вид методика са от 107 до 1019 g-1. Добивът на активни частици от 1 g пиротехнически състав се определя по формулата:
N- добив на активни частици от 1 g пиротехнически състав; n- среден брой кристали, получени от не по-малко от 5 зрителни полета- площта на предметното стъкло в зрителното поле на обектива; V1- обем на аерозолната камера, cm3 ; S1- площта на дъното на облачната камера, cm2,( S1= 3.6.103); V2- обем на аерозолната проба, коята се впръсква в облачната камера, cm3; S2- площта на предметното стъкло в зрителното поле на обектива, cm2; G- маса на изгорената проба, g Сумарната погрешност при измеравенто на добива на активни частици по тази методика има максимално и минимално значение и е съответно ±30 и ±20%.
ІІ Ефективност на изделия / пирогенератори, противоградови ракети/ в реални условия.
Стендът е създаден на основата на хоризонтална аеродинамична тръба и е предназначен за измерване на ледообразуващата активност на аерозоли за пиротехнически генератори в реални работни условия. Стендът може едновременно:
- да измерва ледообразуващата активност на аерозола при скорост на връхлитащия поток до 45 м/сек; - да измерва тягите за генератори, работещи с ледообразуващо гориво; - да измерва налягането в горивната камера на генератора; - да измерва скоростта , температурата и влажността на работния поток.
Тестваният генератор се разполага в потока на аеродинамичната тръба. Аерозолът в генератора, след равномерно разбъркване в тракта на тръбата, с помощта на предизвикващи турбуленция елементи попада в смукателния тръбен отклонител на циркулационната система, преминава покрай климатичната камера с преохладена мъгла и се връща в тракта на тръбата. Необходимият обем аерозол се всмуква от системата за отнемане от циркулационната система и се вкарва в климатичната камера с преохладена мъгла. Ако се изследва високопроизводителен генератор, с цел да се избегне презасяване е предвидено допълнително разреждане на вземаната проба аерозол непосредствено в потока на циркулационната система. След дозирането на аерозола в климатичната камера, образуването и утаяването на ледените кристали, се извършва преброяване на техния брой след заснемането им под електоронен микроскоп. Изчисляването на величината на добива на активни ядра се осъществява по следната формула:
F – площ на напречното сечение на работната част на аеродинамичната тръба, м2 Sk – площ на дъното на климатичната камера, мм2 Sm – площ на полезрението на микроскопа, мм2 u – скорост на потока в работната част на аеродинамичната тръба, м2/сек m – разход на маса реагент, г/сек No – брой на ледените кристали в полезрението на микроскопа Vo – обем на внесената проба
По наше мнение, тази методика притежава редица предимства в сравнение с обичайните прилагани тестове на пиросъстави в микромоделни генератори. Най-вече това са:
- невъзможност за пълноценно моделиране на работните процеси в генератор в пълен размер при изгаряне на точно претеглено количество вещество от 0.05 – 0.2 г; - абсолютна невъзможност за коректно задаване на налягането при изследване на ледообразуващи твърди горива в микромоделни генератори; - невъзможност за вземане под внимание на процеси, протичащи при смесване на струята газове (окисление, коагулационни процеси), която излиза от генератора, и атмосферния въздух.
Въз основа на големия експериментален материал, получен при работата на стенда, са разработени рецептури на ледообразуващо твърдо гориво за маршевите части на ракети „Лоза-4/6”, които притежават повишена ледообразуваща активност. Направено е сравнение между резултатите, получени за серията генератори за ледообразуващ аерозол, и резултатите от изпитванията на аналогичен стенд на НПО „Тайфун”, Русия. |